Nemusím vás presviedčať o tom, že Google má rád web stránky, ktoré sú dobre z optimalizované, rýchle a nepresahujú určitú veľkosť. Takéto web stránky sú uprednostňované pred tými, ktoré z optimalizované nie sú.  Aj preto sa neustále vyvíjajú nové funkcie, techniky a procesy, ktoré napomáhajú k zrýchleniu a optimalizácií. Jeden z takýchto nových formátov sa vola AMP.

Načo slúži AMP?

AMP je open source framework, teda kód, ktorý je určený výhradne pre mobilné zariadenia. Teda využíva sa pri responzivite. AMP framework je podobný html kódu, avšak tagovacie značky sa líšia. Podstatou tohto formátu je niekoľko násobne rýchlejšie načítanie web stránky. AMP framework vyvinula spoločnosť google a možno aj preto uprednostňuje webové stránky, ktoré bežia na AMP. Tým pádom zabijete dve muchy, jednou ranou.

Ako sa používa AMP vo WordPresse

Pokiaľ nemáte aspoň základné znalosti html kódu, je tu pre vás možnosť využiť niektorý z doplnkom pre WordPress. Pluginy pre redakčný systém WordPress ako napríklad AMP for WP – Accelerated Mobile Pages dokážu všetku prácu urobiť za vás. Niekoľkými kliknutiami dokážete nainštalovať a upraviť AMP framework.

Menšou nevýhodou je, že plugin má na výber len niekoľko dizajnov a ten váš pôvodný dizajn témy, ktorú máte spustenú sa vlastne vypne. Myslým, že pri responzivite respektíve pre mobilných verziách stránok ani tak nejde o dizajn ako o obsah.

 

AMP štruktúra

Pokiaľ však nevyužívate WordPress je potrebné upraviť váš kód. Podrobné návody ako upraviť kód nájdete na stránke projektu AMP. AMP kód je vlastne klasický html doplnený AMP značkami. Menia sa len niektoré značky ako img alebo video. Pokiaľ teda máte aspoň základné znalosti HTML. Nemal by vám AMP robiť problém.

Príklad AMP kódu:

Klasický html obrázok:

<img src="cesta/obrazok.jpg" alt="Obrázok" height="400" width="800">/

AMP verzia pre obrázok:

<amp-img src="cesta/obrazok.jpg" alt="Obrázok" height="400" width="800"></amp-img>

 

 

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich