Firemná web stránka sa dnes stala nutnosťou takmer každej firmy. Veď dnes už takmer každý vyhľadáva potrebné informácie pomocou internetu. Či už ide o hľadanie novej stavebnej firmy, ktorá nám má postaviť dom alebo nového trička, ktoré si chcem obliecť v piatok do mesta. Tento fakt si našťastie uvedomuje už väčšina podnikateľov. Hlavnou otázkou teda je cena web stránky a kvalita web stránka.

 

Priebeh tvorby web stránky

Pred pochopením toho ako prebieha tvorba ceny webovej stránky treba pochopiť ako prebieha taká tvorba web stránky.

 

Konzultácie

(Obchodný poradca)

Na začiatku je vždy osobné stretnutie alebo telefonické konzultácie. Obchodný zástupca od vás bude potrebovať základné informácie o tom ako by mala web stránka vyzerať, ako by mala webové stránka pracovať, koľko má mať podstránok a ďalšie potrebné informácie. Na základe týchto informácií by mal byť obchodný poradca schopný vytvoriť aspoň približnú cenu web stránky.

Niektoré spoločnosti fungujú na princípe pevnej ceny. To znamená, že pred začatím všetkých prác si jasne ujasnite pevnú cenu, ktorú po dokončení tvorby web stránky zaplatíte.

Iné spoločnosti fungujú na princípe hodinovej sadzby. To znamená, že zaplatíte za celkový čas, ktorý daná spoločnosť stravy na danom projekte. Ide o sumu pohybujúcu sa v rozpätí 20 až 50 € na hodinu.

 

Grafický návrh

(Grafik)

Ďalšou podstatnou časťou tvorby webu, ktorá ovplyvňuje web stránky a ich ceny sú grafické práce. Grafik začína pracovať na základe dodaných informácií, ktoré ste uviedli obchodnému poradcovi. Ide napríklad o farby, rozloženie a v podstate celý obsah, ktorý bude na web stránke. Podľa zadaných kritérií sa vytvorí grafický vizuál webovej stránky. Teda vzhľad vášho webu.

Väčšinou sa vytvára niekoľko návrhov na výber. Vybraný návrh sa tiež ešte väčšinou upravuje podľa predstáv klienta. Súčasťou grafiky môže byť samotný návrh dizajnu, logo, poprípade celá firemná identita.

 

Programovanie

(Backend programátor)

Backend programovanie je časť programátorských prác, pri ktorých sa tvorí funkcionalita webovej stránky. Táto časť tvorby web stránky často výrazne ovplyvňuje celkovú cenu za web stránky, pretože ide o najnáročnejšiu časť. Pri Backend programovaní sa kóduje prepojenie s databázou, rôzne výpočty a ukladanie údajov.

(Frontend programátor)

Frontend programovanie je časť programátorských prác, ktoré sú priamo viditeľné na webovej stránke. Ide teda o kódovanie vzhľadu podľa vybraného návrhu. Kódujú sa jednotlivé časti ako menu, rozloženie webu a jednotlivých prvkov.

 

Školenie a zaúčanie

(konzultant)

Pokiaľ chcete svoj web v budúcnosti vyvíjať a máte záujem o to, aby bol úspešný, je potrebné vedieť s web stránkou aj patrične pracovať.  Zaučenie do systému prebieha buď v podobe osobného školenia, na ktorom vám konzultant ukazuje ako pracovať so systémom alebo v podobe video návodov, ktoré vás to tiež naučia.

 

Takto by mala prebiehať tvorba web stránky alebo e-shopu. Ako samy vidíte na web stránke sa väčšinou podieľa 4 – 6 ľudí a každý pracuje na niečom inom niekedy až desiatky hodín.

 

Tvorba web stránky od študentov

Na internete narazíte na kopec inzerátov, ktoré ponúkajú tvorbu web stránky za skvelé ceny ako napr. 99 € za kompletný web. Je pravda, že veľa z týchto inzerátov tvoria mladý študenti, ktorí sa programovať učia a sú dostatočne šikovný.  Jednoduchý web vám teda skutočne zhotovia za nízke náklady. Sám mám vytvorených pár webov, ktoré ma stály 149 € aj s doménou a web hostingom.

Pri budovaní môjho biznisu som však natrafil aj na veľa ponúk, ktoré boli skutočne zavádzajúce a daný človek nevedel čo robí. Celá tvorba web stránok dopadla, tak že daný projekt sa pretiahol o niekoľko mesiacov a nakoniec som musel vybaviť druhú spoločnosť, ktorá web stránku prerobila po svojom. Samozrejme za inú cenu, ktorá už nebola tak prívetivá.

Celý projekt ma teda vyšiel, tak že som zaplatil 179 €, za web ktorý nefungoval a neskôr ešte 499 € za novú web stránku + čas o ktorý som prišiel.

Je teda skutočne na vás akú možnosť zvolíte. Keď už zvolíte tú lacnejšiu cestu je dobré si danú spoločnosť skutočne overiť. To že má spoločnosť na web stránke 5 referencií, neznamená, že ďalších 30 zákaziek neodflákala. Preto je dobré, pozrieť recenzie na danú spoločnosť, poprípade obvolať web stránky, ktoré má v portfóliu.

 

Čo ďalej je v cene tvorby web stránky?

V cene tvorby web stránky je zvyčajne započítané viac služieb ako si myslíte. Pre správny chod web stránok je potrebné mať zakúpený web hosting a doménu. Web hosting je miesto kam sa ukladajú všetky súbory web stránky. Doména je v podstate názov webovej stránky, ktorý sa zadáva do prehliadka.

Ďalšími službami a produktmi, ktoré môžu byť započítané v samotnej tvorbe je napríklad zakúpenie obrázkov z fotobanky, zakúpenie bezpečnostného certifikátu SSL, tvorba sociálnych profil na facebooku a iných soc. sieťach alebo copywriting. Copiwriting je tvorba textov profesionálnymi textármi. Aj tieto všetky služby môžu ovplyvniť cenu web stránky.

Categories: Web stránky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain