Problém pomalých stránok trápi približne 40 % všetkých majiteľov web stránok. Pomalé načítanie odradzuje návštevníkov a tým pádom zo stránky odchádzajú. Pomalé načítanie web stránky alebo e-shopu navyše registruje aj Google a to môže mať pre vás fatálne následky. Poďme si teda povedať niečo o rýchlosti načítania a ako docieliť čo najoptimálnejšie načítanie.

Čo je pomalé načítanie web stránky?

Najprv si treba stanoviť čo je optimálne načítanie. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ sa vaša stránka načíta viac ako 2 sekundy, je to už považované za pomalé načítanie. Vtedy treba konať!

Otestovať rýchlosť načítania môžete pomocou nástroja https://tools.pingdom.com ktorý vám ukáže celková čas načítania, veľkosť web stránky, ale taktiež jednotlivé prvky a ich čas načítania a veľkosť. Pri tetovaní treba v časti Tested from zvoliť Sweden. Ide server, ktorý sa nachádza vo Švédsku a teda najbližšie k nám. Je veľký rozdiel načítať web stránku, ktorá je umiestnená na serveroch v USA a načítať web stránku, ktorá je uložená na serveroch na Slovensku. Rorzdiel môže byť až v niekoľkých sekundách.

Pomalé načítanie a Google

Ako som spomínal, Google hodnotí web stránky, ktoré sa načítajú pomalšie oveľa horšie. Rýchlosť načítania je jeden z faktorov, ktoré ovplyvňuje SEO (optimalizáciu pre vyhľadávače). Tento fakt je poznať najmä v posledných rokoch a od mája 2018 Google ešte pritvrdil. Predpokladá sa, že aj v budúcnosti bude Google brať tento faktor, ako jeden z najpodstatnejších pri optimalizovaní web stránok pre vyhľadávače.

Samotný Google má vlastný nástroj, ktorý slúži na testovanie rýchlosti a nedostatkov webu. Nástroj Google Pagespeed vám vyhodnotí jednotlivé body, ktoré treba na vašom webe zlepšiť. Napríklad zoptimalizovanie obrázkov, ukladanie do vyrovnávacej pamäti… Na základe testu získate počet bodov. 100 bodov je plný počet. Netreba sa zľaknúť, pokiaľ budete mať 70 až 90. To je v úplnej norme. Asi nikto nemá 100%, ani samotný Google 😀

 

Ako teda zrýchliť načítanie vaše web stránky?

Faktorov, ktoré ovplyvňujú načítanie web stránky je viac. Preto si ich postupne vymenujeme a povieme si ku každému nejaké tie informácie.

 

Obrázky

Predstavte si, že na stránke máte obrázok, ktorý ste si odfotili vašou novou zrkadlovkou, ktorá má neuveriteľných 20 Mpx. Takýto foťák bude tvoriť obrázky, ktoré majú cca 5 MB. K tomu si ešte predstavte, že na web stránke máte takýchto obrázkov 3,6 alebo 10. Vaša stránka, tak kľudne môže mať aj 50 MB. Čo je naozaj zle. Optimalizovaná web stránka by mala mať približne 1 MB. Je to však individuálne, nakoľko niektoré web stránky majú toho viac a tým pádom aj väčšiu veľkosť.

Každý jeden obrázok by sa mal preto zoptimalizovať pre webové použitie. Optimalizácia obrázkov je vlastne proces, ktorý sa nazýva kompresia. Pri kompresií obrázkov sa znižuje ich veľkosť (kapacita na disku) za čo najnižšej straty kvality.  Ide o veľmi jednoduchý proces, nakoľko existuje hneď niekoľko nástrojov, ktoré vám s tým pomôžu.

Najpozívanejší nástroj je https://tinypng.com

 

Príliš veľa pluginov a knižníc

Pokiaľ používate redakčné systémy ako WordPress alebo Joomla, tak určite používate aj nejaký ten plugin. Väčšina pluginov obsahuje aj jQuery knižnice, ktoré sa potom načítajú priamo na stránke, respektíve v kóde stránky. Jedna takáto knižnica má väčšinou cca 100 Kb. Pokiaľ máte na web stránke viac pluginov, môže to výrazne ovplyvniť rýchlosť webu. Vypnite preto všetky pluginy, ktoré skutočne nepotrebujete.

 

Cachovanie stránky

Cachovanie je vlastne ukladanie web stránky do medzipamäti prehliadača. Súbory web stránky sa pri prvom načítaní web stránky uložia vo vašom počítači. Pri ďalších návštevách sa teda tieto súbory už nesťahujú zo serverov web stránky ale z vášho počítača. Je to oveľa rýchlejšie.

 

Vo WordPresse možno využiť pluginy ako WP Super Cache alebo WP Fast Cache, ktoré umožňujú cachovanie.

 

Kompresia dokumentov

Tak ako je možné komprimovať obrázky, tak isto je možné komprimovať kód stránok. Pri kompresií stránok, respektíve kódu dochádza k tomu, že z riadkov kódu sa odstraňujú prázdne riadky, ktoré tam nemusí byť.

Dokumenty web stránok sa týmto spôsobom dokážu zmenšiť aj na polovicu. Skvelým doplnkom pre WordPress je doplnok Autoptimize, ktorý navyše združuje všetky knižnice kódov do jedného súboru a tým tiež urýchľuje načítanie.

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich